Климатиците са предназначени за охлаждане на въздуха в салона на автомобила. Те създават комфортен микроклимат при горещо време и помагат да се понижи прекомерната влажност на въздуха. Те се състоят от компресор, кондензатор, изпарител, вентилатор, ресивър, херметичен тръбопровод, през който циркулира хладилния агент и различни сензори.
Отличителни особености на различните видове климатици
Автомобилните климатици се различават по производителността и конструкцията на някои от компонентите си. Според начина на управление, те могат да се разделят на ръчни и автоматични. В първия случай шофьорът настройва температурата в купето с помощта на регулатори, а във втория е достатъчно да настроите нужната температура и системата я поддържа автоматично.
Ръчните климатици се отличават с простота на конструкцията си и ниска цена. Автоматичните системи, които са известни като климатроник, са по-скъпи, но по-удобни за използване и предлагат редица допълнителни опции. Например, при скъпите автомобили оборудвани с четири-зонен климатроник е възможно да се настрои температурата индивидуално за шофьора и всеки пътник.
Употреба и смяна: какво е нужно да знаете
- Веднъж в годината, за предпочитане преди да започне топлия сезон, проверявайте нивото на охладителната течност в климатичната система и я допълвайте, ако е нужни. Поради порестата структура на маркучите, количеството на хладилния агент постоянно се понижава. В случай на недостига му, производителността на системата силно се понижава и се износва много по-бързо. Имайте предвид, че хладилния ви агент трябва да се зарежда само в специални сервизни центрове с помощта на професионално оборудване.
- През зимата включвайте системата от време на време и я оставяйте да работи за около 15 минути. Така системата се смазва, компресорът се защитава от корозия, а маркучите от изсъхване и напукване, Неизправностите на компресора обикновено трудно се забелязват. Първоначално се проявяват чрез понижена мощност на климатика: въздухът не се охлажда достатъчно, а по-късно, компресорът спира напълно да работи.
- Поддържайте двигателното отделение чисто. Натрупаните замърсявания по повърхностите на кондензатора пречат на правилната му работа. Компресорът се излага на по-високи натоварвания. Ефикасността на охлаждане се понижава.
- Преглеждайте редовно задвижващия ремък и ролките. Ако е нужно, регулирайте обтягането на ремъка. В противен случай, лагерът на компресора може да се повреди преждевременно. Повредата му често се посочва от необичайни звуци съпровождащи паленето на двигателя.
- Не забравяйте да почиствате вентилационните канали на изпарителя. Това ще помогне да премахнете вредните микроорганизми, които се натрупват по повърхностите им. Специални пенни почистващи препарати, фумигатори за автомобили и машини за мъгла се използват за тази цел. Лошите миризми в салона са чести признаци, че трябва да се извърши такава процедура.
topavtochasti.bg: само висококачествени автомобилни части
Можете да купите компоненти за климатика на автомобила си от нашия онлайн магазин. Ние предоставяме гаранция за всички части, редовно провеждаме промоции и разширяваме асортимента си от продукти. Винаги има голям брой артикули, сред които да избирате.