Електрическото оборудване на автомобила са редица устройства, които са предназначени за произвеждането, съхраняването и предаването на ток, за да захранват електрическите устройства. Те се използват за палене на двигателя и преобразуване на механическата енергия в електрическа.
Отличителни особености на различните електрически устройства на автомобила
Електрическото оборудване на автомобила може да е проектирано за работа с напрежение 12V или 24V от бордовата мрежа. При леките коли всички устройства работят на 12V.
Акумулаторите се използват за събиране и съхранение на енергия. Най-често срещаните са оловно-киселинните, които са пълни с течен електролит. Те са евтини, доста надеждни и устойчиви колебания в напрежението. Обаче, може да е нужно да допълвате електролита от време на време, дори и при рядко използваните акумулатори, защото той има тенденция да се изпарява. AGM и геловите акумулатори, които са пълни с обездвижен електролит също са популярни. Те са устойчиви на вибрации и не изискват обслужване. Техните клетки не са уязвими на лющене на активния материал, но са чувствителни на колебания в зарядния ток.
Стартерите могат да са без редуктор или редукторни. Първите се отличават с простотата на конструкцията си, лесното обслужване, бързата реакция и ниската цена, но не са подходящи за мощни автомобили. Вторите са по-мощни, но струват повече и имат допълнителен механизъм, който може да се повреди също.
Съвременните автомобили са оборудвани с генератор на променлив ток (известен като алтернатор), който може да се различава по отношение по отношение на мощност и производителност. Хибридните автомобили са оборудвани с интегриран механизъм, който комбинира функциите на алтернатора и стартера.
Употреба и смяна: какво е нужно да знаете
- Почиствайте редовно изводите на акумулатора, конекторите и контактите. Те се окисляват при излагане на влага и замърсявания. Това затруднява преминаването на електричество и води до нестабилната работа на оборудването. Неизправностите на електрооборудването са признак за корозия по изводите на акумулатора; например, потъмнели светлини, слаб звук от клаксона или неизправна работа на радиото. Може също да забележите белеещ се или зеленикав окис по тях при преглед.
- Използвайте само компоненти, които съответстват на техническите характеристики на автомобила ви. Това важи не само за големите механизми, но и за малките части също. Например, ако използвате грешен бушон е възможно да не успее да защити съответното оборудване от претоварване и да причини изгарянето му. Например, пластмасовите компоненти могат да се стопят, ако напрежението е твърде високо. Крушките могат да започнат да изгарят по-бързо.
- Ако няма да шофирате автомобила си дълго време, особено през зимата, премахнете акумулатора и го съхранявайте в топло помещение. Така ще предотвратите дълбокото разреждане и сулфатизация на пластините. Този проблем обикновено е съпроводен от понижен капацитет на акумулатора, което причинява по-бързото му разреждане. В някои случаи, устройствата започват да отказват и няма да е възможно да се запали двигателя.
- Покривайте важните механизми с найлонова торба, когато чистите двигателно отделение. В противен случай може да попадне вода върху електрическите контакти и да причини късо съединение. Това може да доведе до стопяване на изолацията, изгаряне на оборудване и дори пожар. Резките промени в напрежението в електрическата верига, както и неизправната работа на оборудване като потъмнели светлини, могат да са признак за неизправност.
topavtochasti.bg: само висококачествени автомобилни части
Можете да купите авто електрооборудване от нашия онлайн магазин. Много от компонентите се предлагат на промоционални цени. Регистрирайте се в уебсайта ни и ще можете да добавяте артикули към списъка си с желания, за да следите цените и да получите най-добрите оферти.