Тегличът е устройство предназначено за теглене на ремаркета и други автомобили. Той обикновено не е фабрично-монтирано оборудване, а се монтира от шофьора, ако е нужен.
Отличителни особености на различните видове тегличи
В днешни дни, леките автомобили обикновено са оборудвани с тегличи направени във формата на кука с топка отгоре. Куката се монтира на автомобила, а теглича има съединителна глава. Този механизъм може да издържа не само на хоризонталните натоварвания, които се получават при ускорение и спиране, но и вертикалните, които се получават при теглене на ремарке с две колела.
Куката може да е заварена за теглича, захваната с болт или закрепена с механизъм за бързо освобождаване. Заваръчното съединение е по-издръжлив вариант, но не е много удобно, защото не може да се премахне. Болтовото съединение се нуждае от редовна поддръжка, но е лесно да се смени повреден крепежен елемент или да се премахне устройството, когато не се използва. Механизмът за бързо освобождаване е най-удобен за използване, защото можете да премахнете куката за минута.
Тегличите са оборудвани също и с електрически контакти за захранване на оборудване. Има контакти със 7 или 13 щифта. Вторите са за предпочитане, защото позволяват захранването на повече устройства.
Употреба и смяна: какво е нужно да знаете
- Редовно прегледайте топката на теглича за износване. Когато правите това, измервайте диаметъра ѝ с шублер. Отклонение от дори 1 мм от стандартната стойност може да причини инцидент. Топките на повечето тегличи са с диаметър 50 мм. За да ги тествате за износване, опитайте се да разклатите сглобеният теглич. Осезаем луфт е призннак, че топката и главата за съединение са износени.
- Използвайте капачка за топката. Ако колата ви е оборудвана с кука, която не се премахва, слагайте специална капачка на топката ѝ. Това ще защити компонента от влага и замърсявания. Петната от корозия, ако има такива, ще се забележат при преглед.
- Смазвайте елементите на теглича редовно, например, с помощта на графитна грес. Тя добре защитава свързаните повърхности от износване. Скърцането, което може да се появи по време на шофиране, означава, че смазването не е достатъчно.
- На всеки 1000 км трябва да проверявате болтовете и да ги затягате, ако е нужно. Използвайте динамометричен ключ за целта. Признаците на разхлабени крепежни елементи са необичайни звуци по време на шофиране или луфт, който се появява при опит да разклатите механизма.
topavtochasti.bg: само висококачествени автомобилни части
От нашия онлайн магазин можете да купите теглич на изгодна цена. Като за начало, разгледайте каталога ни, а след това, ако е нужно, свържете се със специалистите ни: те ще ви помогнат да изберете подходящо устройство според особеностите на автомобила ви и условията му на експлоатация. Регистрирайте се в уебсайта ни за лесно поръчване. С помощта на функциите, които са налични в личния ви акаунт, можете да правите покупки с един клик.